Jak chronić włosy przed słońcem?

Włosy nie lubią się ze słońcem. Latem stają się suche, zniszczone, a kolor wypłowiały. Największy problem mają wtedy, kiedy z natury są suche i cienkie. Nie zapominaj o prawidłowej ochronie włosów, stosuj kosmetyki z filtrami UV i odpowiednio je nawilżaj. Jeżeli włosy są farbowane, ryzyko utraty koloru jest ogromne. Słońce znacznie rozjaśnia włosy, dlatego narażone są szczególnie ciemne. 

jak-chronic-wlosy-przed-sloncem.jpg

Dlaczego ochrona włosów latem jest ważna?

Zbyt częste wystawianie włosów na słońce nie działa korzystnie. Sporo osób lubi mieć refleksy od słońca, jednak we wszystkim należy zachować ostrożność. Promieniowanie UV jest szkodliwe. Grozi uszkodzeniem, zmatowieniem włosów, a także utratą ich pigmentu. Słońce rozkłada białka włosów, przez co stają się znacznie osłabione. Działa jak wybielacz, który uszkadza keratynę.

Włosy delikatne są najbardziej narażone na uszkodzenia. Ciemne, grube włosy są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia niż te lekkie i jasne. Jednak… ciemniejsze włosy szybciej tracą swój kolor, zwłaszcza gdy są ciągle narażane na promienie słoneczne.

Melanina jest naturalnym składnikiem, który chroni włosy przed słońcem. Jest to barwnik znajdujący się w warstwie korowej. Więcej melaniny, to więcej ochrony, dlatego też najbardziej odporne są włosy ciemne, a najmniej – jasne, blond, rozjaśniane i siwe.

Jeżeli nie chcesz zniszczyć i wysuszyć włosów, skazać je na łamliwość i nadmierne matowienie, zabezpieczenie je przed słońcem to element konieczny. Możemy nie zauważyć od razu, że nasze włosy są w gorszej kondycji przez szkodliwe działanie promieni słonecznych, jednak z czasem zauważymy dużą różnicę.

Słońce powoduje, że łuski włosów odchylają się, przez co ich kora ulega zniszczeniu. Tracą blask, sprężystość, są dużo bardziej łamliwe i suche. Najgorzej, jeżeli wyjdziemy na słońce z mokrymi włosami, ponieważ wtedy jeszcze bardziej skupiają promienie UV, pochłaniają je.

Najgorszą informacją jest to, że słońce niszczy włosy w sposób trwały, ponieważ niszczy większość aminokwasów białek.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Jest mnóstwo metod, aby zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Najlepiej stosować wszystkie z nich, albo chociaż większą część.

Przede wszystkim noś nakrycie głowy. Czapki z daszkiem, chusty, kapelusze, apaszki… na pewno znajdziesz odpowiednie dla siebie, a ochronisz skórę głowy i włosy przed szkodliwym promieniowaniem.

Kosmetyki z filtrami UV są nieuniknione. Znajdziesz takie, które ochronią kolor twoich włosów. Zabezpieczaj włosy odpowiednimi produktami.

Odpowiednio nawilżaj włosy. Używaj kosmetyków, które są do tego przeznaczone. Musisz stale dogłębnie regenerować włosy, aby odbudować zniszczoną keratynę. Najlepiej sprawdzą się tu maski bogate w proteiny.

Nigdy nie susz włosów na słońcu, ponieważ pod wpływem wody, szczególnie słonej wody morskiej, wyschną z ekspresowym tempie, przez co będą bardziej podatne na złamania. Słona woda wypłukuje barierę ochronną włosa, dlatego postaraj się choć na kilkanaście minut ukryć w cieniu.

Upinaj włosy, aby jak najmniej kosmyków było narażonych na promieniowanie.

Nie używaj kosmetyków do stylizacji. Odpuść sobie suszarki, lokówki czy prostownice, bo dodatkowo osłabią twoje włosy.

Zawsze spłukuj włosy po wyjściu z morza czy basenu, ponieważ morska i chlorowana woda działają niekorzystnie na włosy.