10 rzeczy, które niszczą włosy, a ty nawet o tym nie wiesz!

Z włosami bywa ciężko. Potrafią puszyć się i rozdwajać, za co najczęściej winimy kosmetyki. Ale nie zawsze powodem niszczenia włosów jest niewłaściwa pielęgnacja. Oto 10 rzeczy, które niszczą włosy – niektóre z nich mogą cię zaskoczyć!

rzeczy-ktore-niszcza-wlosy.jpg

W teorii wiemy dużo o tym, jak dbać o włosy. Że potrzebują nawilżenia, odżywienia i ochrony np. przed słońcem. Że pielęgnację trzeba dobierać do ich rodzaju i potrzeb. Że możemy je zniszczyć, jeśli nie zadbamy o nie właściwie. W praktyce mało kto wie, jakie mogą być przyczyny niszczenia włosów. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które niszczą włosy, a o których prawdopodobnie nie wiesz!

Co niszczy włosy? Najczęstsze przyczyny osłabienia kondycji i zniszczenia włosów

1. Źle dobrane kosmetyki do włosów

Na początek najczęstsza przyczyna niszczenia włosów, czyli źle dobrane kosmetyki. Jak często zdarza ci się, że twoje włosy puszą się po użyciu jakiegoś szamponu lub odżywki? To znak, że źle dobierasz produkty do ich potrzeb np. przeproteinowujesz swoje włosy odżywkami odbudowującymi, podczas gdy one wcale nie potrzebują regeneracji, a raczej nawilżenia. Warto zwracać uwagę na to, jak włosy reagują na kosmetyki, które na nie nakładamy – stosowanie tylko tych, po których włosy są ładniejsze i „czują się” lepiej to dobra droga.

2. Nieodpowiednia szczotka do włosów

Poradników na temat doboru szczotek do typu włosów jest wiele, ale nadal nie odkryły one wszystkiego. Czym najlepiej czesać włosy? To zależy, jakie mamy włosy. Jeśli są cienkie, powinnyśmy sięgnąć po szczotkę z naturalnego włosia, a jeśli grube i kręcone, po drewnianą szczotkę z szeroko rozstawionymi, grubymi zębami. Grunt o wybór takich akcesoriów do czesania, które pozwolą łatwo i bez szarpania rozczesać pasma przed i po myciu.

3. Ciasne upinanie włosów

Kolejna przyczyna niszczenia włosów to zbyt ciasne ich związywanie. Warto mieć na uwadze, że im ciaśniej zwiążemy włosy i dłużej będziemy w takim upięciu chodzić, tym bardziej osłabione będą ich cebulki. W konsekwencji włosy mogą się osłabić i zacząć wypadać w nadmiarze. Lepiej dla włosów, jeśli będziemy je nosiły rozpuszczone lub związane w luźne, swobodne upięcia.

4. Używanie wielu akcesoriów do włosów

Czy wiesz, że wśród rzeczy, które niszczą włosy, znajdują się też wszelkiego rodzaju akcesoria i ozdoby do włosów? Grzebienie, spinki, gumki, zwłaszcza te zakończone metalowymi lub plastikowymi elementami – każda z nich to potencjalny wróg włosów. Mogą je ciągnąć, haczyć o pasma, łamać je i niszczyć. Dlatego tak ważne jest, żeby związywać włosy tylko gumkami do włosów z miękkich materiałów lub akcesoriami typu invisibobble.

5. Niepoprawny sposób mycia włosów

Dość częsta przyczyna niszczenia włosów to również nieprawidłowy sposób ich mycia. Zbyt rzadko zwracamy uwagę na temperaturę wody, a zbyt gorąca może przyspieszać wysuszanie włosów. Kolejne przyczyny niszczenia włosów związane z myciem to zbyt mocne i energiczne wycieranie, tarmoszenie, wyciskanie i pocieranie włosów np. ręcznikiem, żeby osuszyć je z nadmiaru wody. Ważny jest też wybór właściwego szamponu – im naturalniejszy, tym lepszy, bo częstą przyczyną przesuszania się włosów są składniki takie jak SLS, SLES, alkohole itp. Nie można też włosów myć za rzadko lub za często.

6. Suszenie włosów złą metodą

Po myciu przychodzi czas na suszenie i tu też można popełnić błędy, których efektem będzie przesuszenie włosów. Największym wrogiem włosów jest temperatura, a więc suszarka z gorącym nawiewem może je z łatwością zniszczyć. Najlepiej pozwalać włosom wyschnąć naturalnie lub suszyć je przy użyciu chłodnemu nawiewu suszarki.

7. Niepoprawne rozczesywanie włosów

Czesać też trzeba umieć, bo – jak się okazuje – wśród rzeczy, które niszczą włosy, jest też ich niepoprawne rozczesywanie. Wiąże się to rzecz jasna z punktem wcześniejszym o doborze złych akcesoriów do czesania. Bez odpowiedniej szczotki łatwo o połamanie, wyrwanie i zniszczenie włosów przy próbie rozczesania poplątanych pasm i pozbycia się kołtunów.

8. Brak regularnego podcinania włosów

Odwieczny dylemat włosomaniaczek: ścinać końcówki czy nie ścinać? Odpowiedź jest jedna i to całkiem prosta: jasne, że ścinać! Regularne podcinanie końcówek pozwala zachować włosy w odpowiedniej kondycji, bo nie tracą tak dużo składników odżywczych i nawilżenia. Nawet jeśli końce włosów nie są zniszczone, warto je podciąć, żeby włosy zachowały odpowiedni kształt i wyglądały na mocniejsze, zdrowsze i znacznie piękniejsze.

9. Zbyt częste zabiegi fryzjerskie

Wśród rzeczy, które niszczą włosy, nie może zabraknąć też zabiegów fryzjerskich tak jak trwała ondulacja, farbowanie, rozjaśnianie, czy przedłużanie. Każdy z tych zabiegów może sprawić, że włosy staną się suche, łamliwe i cienkie – wystarczy, że będziemy sięgać po nie zbyt często i nie pozwolimy pasmom zregenerować się po ostatniej ingerencji fryzjerskiej. Bardzo ważne jest też, żeby oddawać się w ręce profesjonalistów z branży fryzjerskiej, bo najczęstsza przyczyna niszczenia włosów to źle przeprowadzone farbowanie, rozjaśnianie itd.

10. Czynniki atmosferyczne i inne

Na koniec warto pamiętać, że wpływ na kondycję włosów mają nie tylko kosmetyki, zabiegi, akcesoria i nasze działania. Do rzeczy, które niszczą włosy, trzeba zaliczyć też czynniki zewnętrzne np. atmosferyczne. Naszym wrogiem jest m.in. słońce, dlatego trzeba chronić włosy przed promieniowaniem UV. Osłabić może je też wiatr, mróz, a także stres, niekorzystne zmiany hormonalne, czy choroby.